13.05.2022 Ostatní

Zkušenost každého motoristy s parkováním   

Po covidu, kdy se mnoho lidí vyhýbá veřejné dopravě je provoz a počet aut na českých silnicích na historickém maximu. Problém s parkováním v dohledné době proto nezmizí, ba naopak. Avšak najít parkovací místo je  pouze jedna nesnáz. Jsou tu i další. Mnoho řidičů si také stěžuje na vysoké poplatky, když nakonec místo najdou. K tomu se přidávají různá pravidla parkování,často zaváděná proto, aby se zabránilo řidičům parkovat po celý den.

V zahraničí se lidé stále častěji uchylují k rezervaci parkovacích míst, a to nejen při návštěvě velkoměst, ale i měst středně velkých. Mohou si vyhledat parkoviště v blízkosti cíle a zarezervovat si parkování na několik hodin nebo i dní. Předem rezervovaná místa často přicházejí se slevou a oni mají klid, když vědí, že mají garantované místo v prostoru, ve kterém se počítá se stáním pro auta.

Sázka na jistotu má jméno rezervace

Je to zkrátka tak. V místě, kde nežijeme, jsme cizinci a náš vůz v cizím městě je nežádoucí vetřelec. Uvažovali byste v dnešní době o odjezdu na dovolenou bez předchozí rezervace hotelu? Určitě ne. Nyní musíte uvažovat stejně o svém autě. Kamkoli vyrazíte, myslete předem na to, kolik času a peněz jste ochotni obětovat, než svého plechového miláčka úspěšně a bezpečně odložíte pro dobu, kdy ho nebudete potřebovat. 

Člověk nemusí mít zrovna přehršel zkušeností, aby věděl, že větší koncentrace aut a tedy také boj o parkovací plochy bude na exponovaných místech, kam míří hodně lidí. Když ponecháme stranou mimořádné akce, kde k odložení vozidel postačí provizorní řešení, vyjdou nám tři nejfrekventovanější destinace: turistické památky, obchodní centra a letiště. Každá z uvedených možností má svá specifika a poplatek za parkování doplněný různými proměnnými. Ty vždy nějak závisí na tom, jak dlouho chceme nechat auto stát a jak daleko od konečného cíle to bude. To znamená zda a jak daleko budeme muset jít pěšky. 

Kam to bude, pane aneb s vlastním šoférem

Letištní parkoviště, tedy ty alternativní, však mají jednu exkluzivní vlastnost, kterou ostatní car parky postrádají. Aby se eliminovala nepříjemnost, že parkoviště nestojí přímo před terminálem, jejich personál vás po zaparkování vašeho auta doveze zdarma svým autem k odbavení letu.

Co se zaparkování týče, zapomeňte na obrázek plnoštíhlé postarší paní v reflexní vestě, která přijíždějícím poněkud zmatenými pohyby ukazuje, kde podle jejích představ mají auto nechat. Takový obrázek pro parkovištního zaměstnance u letiště neplatí. Tam se jedná o profesionály, kteří svou práci berou seriózně. A protože si místo jistě dopředu zarezervujete (jak jsme si vysvětlili, vaše auto si nezaslouží, aby se s ním jelo zaparkovat “na blind”), žádné improvizované mávání nemůže být na pořadu dne.

Jak se shání opravdu levné parkování u letiště? Tak jako v dnešní skoro všechno: porovnáním cen na internetu. Protože se dá předpokládat, že se budete zajímat o jedno konkrétní letiště, nebude objem nabídek až takový, že byste to nebyli schopni zvládnout sami. Nepotřebujete tedy žádný srovnávač. Při podobných cenách se rozhodněte jednoduše podle toho, jak se vám stránky parkoviště líbí, kolik relevantních informací se z nich dozvíte (zásadní je, zda je hlídané) a jaké služby nabízejí navíc. Od věci není ani pozorně si přečíst uživatelské recenze. 

Jen ne na poslední chvíli

Dostupné a pohodlné parkoviště dříve či později určitě seženete. Jaká bude cena závisí do značné míry na předstihu, se kterým si místo na něm objednáte. Auta to mají opačně než letečtí pasažéři: lety last minute jsou pro ně výrazně dražší. 

Jaká cena za parkování vám připadá přiměřená ve městě nebo turistické atrakce? Jak řešíte dopravu k letišti? 

Pavla Kašpárková