06.05.2022 Ostatní, Zdraví

Padání vlasů – příčiny problému nejlépe stanoví odborník. Na vině bývají stres, vážná nemoc nebo jen špatná péče

Nadměrné padání vlasů a příčiny tohoto problému – téma, o které se zajímá tolik lidí, že jsme se rozhodli věnovat mu alespoň několik následujících řádek. Máte stále intenzivnější pocit, že vaše kštice už není jako dřív? Nebo jsou snad vaše potíže dokonce natolik markantní, že vám vlasy doslova mizí před očima? To je nepochybně velmi nepříjemné. Přestože vám řídnoucí pokrývka hlavy zřejmě nedá spát, pokuste se zachovat klid! Problém, který vás trápí, má totiž zcela jistě nějaké řešení. Abyste ho však byli schopni nalézt, musíte nejprve odhalit příčinu vašeho stavu. S určením původu těchto obtíží vám zpravidla nejlépe poradí lékař, o tom nemůže být sporu.

Než se k němu vydáte, podívejte se spolu s námi, co se za nadměrným vypadáváním vlasů skrývá nejčastěji. Třeba díky tomu přijdete věci na kloub sami. Kdo ví?

Padání vlasů – příčiny, které je nutné určit

Řešení mnoha nepříjemných zdravotních problémů, k nimž enormní vypadávání vlasů bezesporu patří, má člověk často doslova na dosah ruky. Stačí si to jen uvědomit. Zdaleka ne každému například dochází, jak důležitá je pro náš organismus silná imunita. Pokud ji tělo postrádá, je náchylné k chorobám, které se mohou navenek projevovat rozličnými způsoby. Třeba právě citelným úbytkem vlasů. Někdy proto stačí změnit životní styl. Zejména zlepšit stravování a vyhnout se škodlivým látkám. Plešatění, ať už rychlé nebo pozvolné, však může mít celou řadu příčin. Pro změnu k lepšímu, či chcete-li pro úspěšnou léčbu vašeho stavu, je zcela nezbytné tyto příčiny bezpečně identifikovat. Ptáte se, jak na to? Odpověď se sama nabízí.

Navštivte svého lékaře!

Co uděláte, když vás trápí nějaké zdravotní obtíže? Kam vyrazíte ve chvíli, kdy se necítíte nejlépe? S největší pravděpodobností do ordinace svého lékaře. Pokud to s přirozenou pokrývkou vaší hlavy nevypadá dvakrát dobře, měli byste udělat to samé. Bez váhání! Za výraznějším úbytkem vlasů se totiž až na výjimky skrývají zdravotní problémy. Nemoc v kombinaci se stresem může na vaší hlavě vykonat své. Ať už si o tom myslíte co chcete, základním předpokladem pro zjednání nápravy je konzultace s lékařem. Jedině odborník dokáže zjistit, co je s vaším organismem špatně. Na základě diagnózy pak může stanovit optimální způsob léčby. 

Máte pocit, že by byla návštěva ordinace poněkud předčasná? Chcete se nejprve pokusit zlepšit svůj stav sami? V některých případech se to podařit může. Ovšem pouze tehdy, není-li příčinou potíží skutečná nemoc. 

Než se vydáte do ordinace

Pokud není úbytek vlasů příliš dramatický a návštěvu lékaře si chcete nechat až jako „poslední záchranu“, můžete zkusit svůj stav zlepšit sami. Faktorů, které ovlivňují kvalitu a samozřejmě také hustotu vlasů, je až překvapivě mnoho. Podívejte se, zda máte co zlepšovat. Třeba se plešatění zastaví a přirozená pokrývka vaší hlavy se začne pozvolna obnovovat. Zaměřte se především na tyto věci:

  • Přestaňte kouřit!
  • Omezte konzumaci alkoholu na minimum
  • Vyhýbejte se stresovým situacím!
  • Dodržujte pitný režim
  • Obohaťte stravu o zeleninu, ovoce, ořechy a ryby
  • Pomozte si vitamínovými doplňky (hlavně A, B nebo E)
  • Používejte kvalitní vlasovou kosmetiku!

Alopecie z přemíry stresu

Hustá a kvalitní kštice není žádná samozřejmost. O tom zřejmě víte své. Pokud je za vašimi problémy nemoc, bez lékaře to nepůjde. Některé choroby, které se projevují padáním vlasů, mohou být obzvláště úporné. Slyšeli jste už o alopecii? Ne? Toto vzácné neinfekční onemocnění může postihnout každého. A ačkoliv se zdá, že se objevuje doslova jako blesk z čistého nebe, není to tak! Zpravidla se za ním skrývá dlouhodobější vyčerpání a stres. Permanentní stres je ostatně spouštěčem celé řady nemocí a dokáže na lidském organismu napáchat rozsáhlé škody. Pokud můžete své životní tempo zvolnit, udělejte to. Taková změna se s ohledem na zdraví vždycky vyplatí!

Všechno se dá řešit!

O tom, že by byl život kdovíjak spravedlivý, asi nemůže být řeč. Přestože si člověk za některé problémy se zdravím může do jisté míry sám, existují věci, které nijak neovlivní. O čem je řeč? O genetické výbavě! Pokud máte plešatění v genech, mnoho s tím nezmůžete. Nebo je tu snad přece jen něco, co lze podniknout? Jistěže ano! Všechno se dá s trochou dobré vůle nějak vyřešit. Díky moderní estetické medicíně nemusíte po světě běhat s holou hlavou! Tedy pokud ovšem nechcete. Transplantace vlasů je dnes už vcelku běžným zákrokem, který si dopřává stále více podobně postižených lidí. Jestliže vám estetická medicína může vrátit ztracené sebevědomí a spolu s ním také chuť do života, proč to nezkusit?

Máte nějaké podezření na původ vašich problémů nebo ani v nejmenším netušíte, co se za nadměrnou ztrátou vašich vlasů skrývá?

Pavla Kašpárková