24.03.2022 Ostatní, Zdraví

Tipy, jak se stravovat zdravě a zhubnout, i když nemáte na jídlo čas 

Je vaší nejčastější snídaní káva? Popřípadě máte tolik práce, že se hlad snažíte přecházet a nakonec večer sníte to první, na co přijdete? Například bagetu nebo velkou salátovou mísu – to když se snažíte jíst o trochu zdravěji? Víte, že takhle jíst je  špatně, ale pořád se točíte v začarovaném kruhu? Přitom byste tak rádi změnili svůj jídelníček. Ale na vaření není chuť ani čas. Co s tím? 

Všechno s rozumem

Přečetli jste si, že je potřeba konzumovat alespoň 5 jídel denně? A vy si sotva stíháte dojít na oběd? V tom případě začněte se změnou v klidu a nestresujte se. Stres je totiž velkým zabijákem zdravého stravování. Proč? Buďto nejíte vůbec a nebo naopak budete jíst a hodně. A to hlavně tučná jídla, které tělo bude na základě stresového stavu vyžadovat 

Chcete-li dosáhnout dlouhodobé změny, je  proto lepší postupovat po malých krocích než využívat radikální řešení. Ta možná povedou k částečnému zlepšení, ale až opadne prvotní nadšení, většinou se ztratí chuť  v tomto přístupu dál pokračovat. S největší pravděpodobností lze předpokládat, že po čase dojde k navrácení k původnímu stylu života. Jak tomu zabránit? 

 • V případě, že sotva stíháte jíst, zkuste dodržovat alespoň to, že budete jíst 3 jídla denně. Nejlépe pak v podobných časech. 
 • Pokud opravdu nestíháte, přemýšlejte o tom, jak si procesy, co nejlépe zkrátit. Co třeba nahradit návštěvu fastfoodu nebo restaurace krabičkovým stravováním? 

Snažte se z jídelníčku minimalizovat následující potraviny 

Je jisté, že v případě, že nestíháte řešit pracovní věci, bývá výběr jídla něco, s čím se opravdu zabývat nechcete. Pokud to však se změnou myslíte vážně, zkuste vynechat alespoň tyto potraviny:  

 •  Bageta prostě není úplně ideálním obědem. Ani obložený chlebíček, pizza, rohlík se salátem nebo hamburger. Toto rychlé stravování by mělo být tabu
 • Chipsy a další slané pochutiny nepatří ani ke sledování seriálu po náročném pracovním dni. Podobně jsou na tom i chipsy zeleninové. 
 • Sladkosti a sladké pečivo ke kafi vás možná  takříkajíc “nakopnou”, ale z dlouhodobého hlediska je jejich přínos minimální. 
 • Sladké nápoje a  limonády jsou možná chutné, ale pro běžné pití nejsou vůbec vhodné. Množství cukru je v nich enormní a doplňovat jimi pitný režim rozhodně není vhodnou volbou.

V klidnějších obdobích si můžete najít chutná a zdravější jídla. V těch hektičtějších už po nich sáhnete automaticky. 

Plánování jídelníčku je klíč

Myslíte-li to se změnou stravování  i životního stylu vážně, pak je důležité si  všechno začít plánovat. Jídlo pak budete mít rychleji a efektivněji hotové. Osvědčenou metodou je například krabičkový systém, kdy si jídlo na den připravujete do krabiček, které přes den konzumujete. Existuje mnoho stránek, kde si můžete najít jídelníčky i s recepty. A podle nich vařit. 

Krabičky si můžete nechat připravit i od profesionálů

V případě, že se jídlem vůbec nechcete zabývat, existují i varianty, kdy vám krabičky připraví odborníci. Je nejjednodušší varianta stravování úplně ze všech.  

 • Jídlo vám dovezou až domu, popřípadě lze i vyzvednout po cestě z práce. 
 • Nejedná se jen o obědy, ale i snídaně, večeře a v případě zájmu i svačiny. Tudíž se o jídlo vůbec nemusíte strat. Vy ušetříte čas i energii, kterou bude moci věnovat jiným aktivitám.  
 • Vše z kvalitních surovin s důrazem na zdravé stravování. 

Jedná se o skvělé řešení pro ty, kdo zbožňují dobré jídlo, ale nenávidí jeho obstarávání. 

Zhubnout jde i bez starostí a zdravě 

Právě s krabičkovou dietou je velká šance, že byste mohli zhubnout a ještě k tomu zdravě jíst. 

 • Jídelníček je dělán experty a je nastaven podle vašeho fyzického zatížení i cíli.
 • Tím, že se nebudete muset o obstarávání jídla starat, získáte dostatek času k regeneraci po práci nebo sportovním aktivitám.
 • Vyhnete se stání ve frontách a plánování. I to přináší stres a bere čas a energii.  Vy se díky tomu budete moci věnovat něčemu užitečnější.

Vařili byste rádi, kdybyste měli čas?

Pavla Kašpárková