08.04.2022 Krása

Vybíráte kojící podprsenku?

Podobně jako  to bývá s narozením dítěte, tak i při kojení nebude vždy a vše zalito růžovým světlem plným pohody a lásky. První dny, měsíce až roky mohou být v některých chvílích naopak i velmi náročné. A tak mohou pomoci i maličkosti. Výběr dobré kojící a mateřské podprsenky usnadní kojení, zlepší pohodlí a dokonce zabrání zdravotním problémům. 

Kojení není automatické. Musí se naučit

Jste těhotná a víte, že po narození miminka chcete kojit? Skvělá volba. Ovšem je dobré počítat s tím, že někdy se to prostě z mnoha důvodů nezdaří. Svět se ovšem kvůli tomu nezboří. Horší matka rozhodně nebudete.  

Podobně počítejte s tím, že ani kojení není úplně automatické a ze začátku se nebudete možná cítit úplně komfortně. Vždyť správné technice se musí většina žen naučit. Ušetří jim to mnoho starostí i zdravotních problémů později. Existuje mnoho řešení, jak se cítit lépe a vše zvládnout. I správně zvolená podprsenka může v mnohém pomoci. 

Prsa se mění i během dne. Elasticita materiálu by měla být jedním z důležitých kritérií výběru kojící podprsenky 

Ženy, které očekávají své první dítě, to s největší pravděpodobností možná ani nenapadne. Velikost prsou se budou na začátku  proměňovat v  závislosti na tom, kolik mléka miminko vypije a kolik se jej zrovna vytvoří. Proto je velmi důležité, aby podprsenka byla z elastického materiálu. Hezky se přizpůsobí a nebude nikde tlačit. 

Budete jich potřebovat více

Vystačila jste si před těhotenstvím jen s pár podprsenkami, které jste měnila hlavně v závislosti na situaci? Nyní se to změní. Vaše tělo si po nějakou dobu bude dělat, co chce. Třeba bude produkovat nadbytek mléka v ty nejnevhodnější okamžiky. 

  • Protékání můžete zabránit vložením speciálních vložek do podprsenky. Přesto počítejte s tím, že k zašpinění  může dojít velmi rychle a nečekaně. Dokonce i několikrát za den.
  • Zvýšená hygiena je v tomto období pro miminka i pro vás obzvláště důležitá. Podprsenku je třeba prát každý den.

Materiál by vás měl také zajímat

V tomto období hraje i materiál důležitou roli. A to nejen vzhledem k pohodlí ale i hygieně. Proto pro běžné použití volte ty bavlněné, které můžete prát i na vyšší teploty vody. Tím dojde alespoň k částečné dezinfekci. A ta je důležitá nejen pro ochranu zdraví novorozence, ale i jako prevence zánětu prsů.

Ty s kosticemi si nechte spíše pro svátečnější použití

Hlavně během šestinedělí bývají prsa hodně citlivá a proto je vhodnější a příjemnější zvolit na začátek podprsenky bez kostic. Máte strach o to, že vám prsa podprsenka neudrží a ztratí tvar? S těmi současnými už se toho bát nemusíte.  

S narozením potomka nemusíte však úplně rezignovat na svoji ženskost. I v této kategorii lze najít krásné a sexy podprsenky. Jen je potřeba nezapomínat, že prsa jsou v této době opravdu velmi citlivá a některé modely je lepší si schovat spíše pro krátkodobější nošení. 

Odepínání zvýší komfort

Každá podprsenka mívá jinak vyřešené odepínání svrchní části. Vyzkoušejte, které se bude vyhovovat právě vám. Zvýší to pohodlí při kojení. V případě, že uvažujete o kojení na veřejnosti, je dobré si pořídit i oblečení, které je tomu speciálně uzpůsobené. Bude to pro vás jednodušší. Popřípadě přes sebe a hlavu miminka můžete přehodit plenu. Miminko alespoň nebude rušeno vnějšími podněty. 

Výběrem správně padnoucí podprsenky můžete zabránit zánětu prsou

Zánět prsou neboli mastitida je velmi nepříjemné onemocnění, které často postihuje kojící ženy. Krom toho, že se vyznačuje velkou bolestí v prsou, ji často doprovází také horečky a celková slabost. V tomto případě je potřebná konzultace s lékařem. 

Časté důvody:

  • špatná technika kojení  
  • preference jednoho prsu před tím druhým 
  • nepadnoucí a upnutá podprsenka
  • nedostatečná hygiena

Co vám udělalo největší radost při nakupování pro očekávaného potomka? 

Pavla Kašpárková