12.05.2022 Krása

Tisíc a jeden způsob,  jak se zbavit přebytečných kil – proč to někdy nefunguje?  

Jestliže jste zkoušeli pátrat na internetu po nějakém efektivním způsobu, jak shodit nějaká ta kila, museli jste strávit u počítače docela dlouhou dobu. Článků na toto téma se nabízí nepřeberné množství a podobají se jako vejce vejci, respektive v různých obměnách obsahují více méně to samé. Ať jejich titulek zní “Dvanáct tipů pro snadnou redukci váhy” nebo “Tři k jak zaručeně zhubnout”, jejich úkolem je přesvědčit čtenáře, že při dodržování jistých pravidel půjdou jak kilogramy, tak centimetry samy snadno dolů a získání vysněné postavy je otázkou několika málo týdnů.  Že to vk reálně nejde tak snadno a není to vždy jen nedostatkem vůle, je ovšem známá věc.  

Ukládání tuku zachraňovalo život

Čtenář se zkušenostmi bere všechny tyto informace s rezervou, protože ví, že na poli hubnutí platí víc než kdekoli jinde nutnost uplatňovat individuální přístup. Lidé jsou různí (dokonce i tací. kteří se celý život marně pokoušejí přibrat!). U někoho pomůže kombinace libovolného počtu z dvanácti nejčastěji doporučovaných způsobů, jak zredukovat váhu, jiný po dlouhém trápení shodí sotva půl kilogramu. Existují dámy, pro něž je prvním a ne zrovna kýženým výsledkem zdravějšího způsobu života spojeného s aktivním pohybem, že se jim o jednu až dvě velikosti zmenší poprsí, zatímco další “problematické” partie vesele odolávají. 

Místa přinášející v tomto smyslu problémy se netýkají jen ženského pohlaví – neshoditelná břicha, nadkolenní oblasti, stehna, hýždě, podbradek či  paže jsou celkem spravedlivě rozděleny mezi muži a ženami. Důvody, proč se tomu tak děje, musíme hledat hluboko v minulosti. Prozíravá matka příroda je určila je nejvhodnější pro uskladnění tuku na horší časy, které přicházely bez ohlášení a dost často. V dnešním blahobytu však tato rezerva zůstává po dlouhou dobu nevyužitá, takže jenom bytní a tělo poněkud zohyzďuje. 

Když to nejde po dobrém, půjde to po lepším

Jestliže má někdo v sobě natolik silně po předcích zakódovanou potřebu hromadění tuku, cvičením a omezením sacharidů ho z těla nedostane. Je třeba zvolit mechanickou cestu, jednoduše ho vyjmout. Nejde tedy přímo o vyříznutí, ale o odsátí. 

A k přeměně na kapalné skupenství se stále častěji používá laser, laserová liposukce může být provedena ve specializovaném zdravotnickém zařízení. Celková anestezie přitom není potřeba. Jedná se o bezpečnou volbu s minimálními vedlejšími účinky. Specialista znecitliví oblast lokálním anestetikem, provede minimální řez a zavede malý laser, který zkapalní tuk. Následně malou hadičkou zvanou kanyla saje rozpuštěný tuk. Řada  lidí, kteří postoupí laserovou liposukci, nepociťuje po zákroku žádné nepohodlí nebo omezení, zvláště když je ošetřované místo malé. 

Většina lékařů doporučuje několik dní volna a přibližně tři týdny po zákroku zdržení se náročnějších aktivit. Otoky, modřiny a bolest jsou po laserové liposukci minimální. Pro řadu klientů může být pokožka po proceduře také pevnější nebo napnutější. Je to proto, že laserové ošetření může podpořit produkci kolagenu. 

Na hlídání kalorií a pohyb nerezignovat

Fakt, že taková možnost vyřešení problému zvaného přebytečný tuk existuje, je určitě výborná zpráva. Ale liposukce je pouze doprovodnou úpravou tam, kde dieta a cvičení nepřinášejí výsledky. Snad jen naprosto bláhový tvor by se obrazně řečeno cpal tukem a pěstoval by si ho na pohovce před televizorem, aby si je poté nechával pracně a za peníze odsávat. 

Která část těla je pro vás nejvíce inklinující k tomu, aby se stala tzv. problematickou? Máte na ni nějaké speciální cviky? 

 

Pavla Kašpárková