07.04.2022 Krása

Proč si dát odstranit tetování laserem? Diskuzní fóra jsou plná argumentů, které vás o výhodách této metody přesvědčí

Uvažujete o tom, že byste si dali odstranit tetování laserem a diskuze na toto téma, které jsou nedílnou součástí celé řady webů, vám nedají spát? Není divu. Každý takový zákrok je přece jen zásahem do vašeho organismu a je proto dobré, si o něm s dostatečným předstihem něco zjistit. Faktem je, že jsou to právě internetová diskuzní fóra, která mohou být zdrojem velice užitečných informací. Takových, které vám napoví, na jaké klinice se vám dostane nejlepší péče nebo zda je pro vás laserová metoda vůbec vhodná. Důležité bude asi také zjištění, zda si zákrok prováděný tímto nejmodernějším postupem můžete s ohledem na stav vaší peněženky vůbec dovolit. Nebo ne?

Než se ponoříte do víru internetových debat, podívejte se, co se na dané téma podařilo zjistit nám. Zabere vám to pouze pár minut.

Odstranění tetování laserem v diskuzích

Nechali jste se v mládí patřičně vyzdobit a s přibývajícím věkem vám obrázek nebo nápis, který jste si kdysi pořídili, začíná vadit? Zaplavují vás nepříjemné pocity téměř pokaždé, když své tetování spatříte? Pak musí pryč! Otázka zní, jak na to? Někdo si nechá starý motiv pouze „přemalovat“, jiný se chce tetování zbavit docela. Pokud mezi vašimi přáteli není nikdo, kdo by měl s takovou změnou zkušenost, aby vám mohl poradit, musíte hledat informace jinde. Třeba v internetových diskuzích. O odstranění tetování se toho na takových diskuzních fórech můžete dozvědět hodně. Obzvláště na stránkách, které se primárně věnují estetické medicíně, péči o tělo a fyzické kráse obecně. Co zjistíte?

Především to, že metodou, která se k odstranění této permanentní výzdoby používá nejčastěji, je ta laserová. A je to pochopitelné. Jde totiž o řešení, které je zcela prokazatelně nejspolehlivější. S laserem je zkrátka dosahováno zdaleka nejlepších výsledků. Nevěříte? Tak se na to podíváme!

Laser jako symbol moderní estetické medicíny

Lidé se zdobí od nepaměti. A s trochou nadsázky lze říci, že k tomu používají téměř vše, co jim přijde pod ruku. Začalo to lasturami, kamínky nebo třeba ptačím peřím. Postupně však lidé přešli na poněkud sofistikovanější a především trvanlivější výzdobu. Začali se tetovat. A jak se zdá, došlo k tomu už nejméně před pěti tisíci roky! Od těch dob se zdokonalily jak tetovací techniky, tak způsoby, jimiž se může člověk, který po čase změní názor, svého tetování zase zbavit. Od prostého vyříznutí jsme se přes postupné obrušování ozdobené kůže nakonec dopracovali k metodě, které se dle názoru většiny odborníků jen stěží něco vyrovná.

Objevil se totiž laserový přístroj a díky svým vlastnostem si celkem snadno našel v moderní estetické medicíně své nezastupitelné místo. Stal se dokonce jakýmsi symbolem tohoto oboru. Abyste lépe pochopili, co za jeho úspěchem stojí, přiblížíme vám alespoň ty nejzásadnější rozdíly mezi laserovou metodou a dalšími, přece jen poněkud zastaralými způsoby, jimiž se lze tetování zbavit.

5 cest, kterými se můžete vydat

Ačkoliv jsme pevně přesvědčeni, a obsah internetových diskuzí vám to jistě potvrdí, že by laserové odstranění tetování mělo být pro většinu lidí jasnou volbou, existují samozřejmě také jiná řešení. Podívejte se na pět možností, o kterých se hovoří nejčastěji:

  1. Domácí metody
  2. “Cover”
  3. Vybroušení
  4. Vyříznutí
  5. Laserový přístroj

Domácí metody a “cover”

Domácí metody nejčastěji spočívají v potírání kůže v místě tetování roztoky různých látek, které mají obrázek či nápis postupně vybělit. Žádný solidní lékař vám je však nikdy nedoporučí. Roztoky soli, jódu nebo třeba peroxid vodíku. To nejsou nejspolehlivější ani nejbezpečnější řešení problému. Výsledek vás zpravidla neuspokojí a navíc si můžete poškodit i okolní kůži. Dále se nabízí cover“. Jde o překrytí nevyhovujícího motivu takovým obrázkem, se kterým budete spokojeni. Je to však cesta pouze pro ty, kteří chtějí jen dílčí změnu a nemají v úmyslu zbavit se tetování docela. Kdysi jste si pořídili něco, za co se dnes stydíte? Zkuste cover! Třeba vám bude život s novým motivem vyhovovat lépe.

Výbrus, excize nebo laser?

Vybroušení, odborně pojmenované jako dermabraze, bývalo ještě celkem nedávno poměrně rozšířenou metodou. Spočívá v postupném obrušování kůže speciální frézkou. Je to řešení bolestivé, po kterém obvykle následuje dlouhé období hojení. Často při něm dochází k poškození kůže také v okolí motivu, jehož se chcete zbavit. Zkrátka není o co stát. Potom je tu vyříznutí čili excize. Tu můžete zvolit tehdy, jde-li vám o odstranění velmi malého tetování. Počítejte však s jizvou a také s tím, že vzhledem k povaze zákroku je možné tuto metodu použít pouze na některých částech těla.

A konečně je tu laserový přístroj, který vám snad až na výjimky doporučí každý seriózní odborník. Přesně zacílené laserové paprsky pracují spolehlivě a skoro bezbolestně. Motiv bezezbytku zlikvidují a ošetřené místo může už za pár týdnů vypadat téměř „nedotčeně“.

Také laser má své „limity“

Přestože je laserová metoda považována za nejlepší způsob, jakým si dnes můžete dát tetování odstranit, má přece jen jisté limity. Nejprve zmiňme ty zdravotní. Možná, že na tento problém na diskuzních fórech časem také narazíte. Jde hlavně o to, že laser není vhodný pro lidi trpící diabetem, některými typy kožních chorob nebo třeba epileptickými záchvaty. Od toho je tu ale vstupní vyšetření, kterým každý zájemce o laser musí projít.

A limit druhý? V některých případech hrají roli také peníze. Jednak má každý jiné finanční možnosti a pak je tu také otázka velikosti odstraňovaného tetování. Čím větší motiv, tím nákladnější zákrok. To dá rozum. Obecně lze však konstatovat, že vás využití laseru k bankrotu rozhodně nepřivede. Na to, abyste se jednou provždy zbavili menšího obrázku, vám mohou postačit i necelé tři tisíce.

Co říkáte, mohl by vám laser vyhovovat nebo potřebujete ještě další informace? 

Pavla Kašpárková