21.05.2024 Krása, Zdraví

S odstraněním znamének dlouho neváhejte. Udělejte něco pro zdraví i pro svou krásu!

Odstranění znamének, která se v průběhu života objeví u celé řady z nás, dává smysl hned ze dvou důvodů. V prvé řadě kvůli zdraví a pak samozřejmě také proto, že člověk bez nich přece jen vypadá lépe. S tím jistě budete souhlasit. 

Znaménka mohou mít různou barvu, tvar i velikost. A pomineme-li estetickou stránku věci, musíme uznat, že je většina z nich neškodná. V některých případech však mohou představovat poměrně významné zdravotní riziko. Pojďme se tedy podívat, kdy dává zákrok smysl, jak se rizikové znaménko pozná a jak se ho lze spolehlivě zbavit.  

 

Odstranění znamének – když jde o zdraví

Jedním z hlavních důvodů pro odstranění znamének je jejich potenciální zdravotní rizikovost. Některá znaménka, která jsou po dlouhé roky stále stejná a také neškodná, se mohou časem měnit a stát se tzv. maligními, což znamená, že vám mohou přivodit rakovinu kůže. 

Je proto důležité je alespoň čas od času zkontrolovat. Věřte, že se to vyplatí. Rakoviny kůže totiž rychle přibývá! Sledujte změny v barvě, tvaru nebo velikosti svých znamének, protože právě tyto faktory mohou naznačovat riziko rakoviny. A při sebemenším podezření se neváhejte obrátit na lékaře.

Včasné odhalení problému vám může zachránit život!

Včasná diagnóza je pro záchranu života klíčová

Sledování znamének rozhodně dává smysl. Včasná detekce počínajícího problému je velice důležitá. Pravidelné samovyšetření a také návštěvy dermatologa nepodceňujte. Obojí vám může pomoci včas zachytit změny, které by mohly naznačovat vývoj melanomu. Včasná diagnóza je pro úspěšné zvládnutí tohoto onemocnění klíčová! 

Chcete jeden tip? Znaménka si čas od času vyfoťte – pro sledování jejich změn to může být užitečné!

Kdy musí přijít ke slovu odborník?

Rizikové znaménko může vykazovat některé specifické charakteristiky. Kromě zmíněných změn velikosti, v jeho okrajích nebo barvě je také důležité sledovat, zda znaménko svědí, bolí nebo dokonce krvácí. Tyto příznaky mohou naznačovat, že je třeba odborné vyšetření. Každý dermatolog má k dispozici tzv. dermatoskop – speciální zvětšovací přístroj, který mu umožňuje detailně prozkoumat strukturu znaménka. Jedině díky vyšetření získáte jistotu, že vám nejde o život. Podobnou prohlídku ostatně podstupuje mnoho lidí. A dobře dělají. Opatrnosti není nazbyt.

Následujícím znakům věnujte zvláštní pozornost:

 • Asymetrie: Pokud je jedna část znaménka jiná než druhá.
 • Okraje: Nerovné, zubaté nebo neostré okraje mohou být znakem rizika.
 • Barva: Znaménko s různými odstíny nebo změnou barvy.
 • Průměr: Pokud má znaménko průměr větší než 6 mm.
 • Vývoj: Jakákoliv aktuální změna velikosti, tvaru, barvy nebo stavu znaménka.

 

Kdo by nechtěl vypadat lépe?

Zdravotní rizika jsou samozřejmě hlavním důvodem pro odstranění znamének. Ve hře je však často i estetické hledisko. Znaménka mohou být na dobře viditelných místech, jako je obličej, krk nebo ruce. Jsou-li velká a obzvláště nevzhledná, může to samozřejmě do jisté míry ovlivnit vaše sebevědomí. Někteří lidé se tak pro odstranění znamének rozhodují čistě proto, že je vnímají jako kosmetickou vadu na kráse, které je lepší se zbavit. Kdo by nechtěl vypadat lépe? No ne?

Jiné než zdravotní důvody:

 • Jsou-li na viditelných místech, mohou negativně ovlivnit sebevědomí.
 • Znaménka, která se často třou o oblečení mohou trochu svědit a působit jistý diskomfort.

 

Existují 3 spolehlivé metody

Rakovina kůže je široce rozšířeným onemocněním a může postihnout opravdu každého. Naštěstí existuje hned několik metod, jimiž lze riziková znaménka odstranit. Výběr konkrétní metody závisí na velikosti, umístění a typu znaménka, stejně jako na preferencích pacienta a pochopitelně také na doporučení lékaře. Faktem ale je, že odborník by měl mít hlavní slovo.

 • Chirurgická excize – je jednou z nejstarších metod. Znaménko je při ní vyříznuto skalpelem. Tento postup je vhodný pro větší a hlubší znaménka. Po odstranění je rána zašita a výsledná jizva je obvykle jen nepatrná.
 • Laserové odstranění –  je ideální pro menší a povrchová znaménka. Laser vás jich spolehlivě zbaví. Bezbolestně a bez rizika poškození okolní tkáně. Tento postup je rychlý a efektivní.
 • Kryoterapie – je metoda, která využívá tekutý dusík ke zmrazení znaménka, které následně odpadne. Tato metoda je často používána pro menší, benigní znaménka. Je rychlá, ale může způsobit dočasné změny barvy kůže v ošetřené oblasti.

 

Zajímá vás cena zákroku?

Částka, kterou za odstranění znamének zaplatíte, se může často lišit v závislosti na jeho velikosti. Svou roli hraje také zvolená metoda, ale i renomé kliniky, kde zákrok podstoupíte. Obecně se cena pohybuje od několika set do několika tisíc korun za jedno znaménko. Laserové odstranění bývá obvykle dražší než chirurgická excize. A to i proto, že je ošetření laserem pohodlnější a s ohledem na možný vznik jizev také bezpečnější.

Faktory ovlivňující cenu zákroku

 • Metoda odstranění: Různá řešení mají různé náklady.
 • Renomé kliniky: Ceny se mohou lišit v závislosti na prestiži kliniky.
 • Počet a velikost znamének: Více znamének, která jsou navíc větší = vyšší celkové náklady.

Pomůže vám pojišťovna?

Máte hluboko do kapsy? Nezoufejte! V Některých případech může být odstranění znamének hrazeno zdravotní pojišťovnou, a to zejména tehdy, pokud existuje podezření na malignitu nebo pokud znaménko člověku způsobuje významné fyzické nepohodlí. Pro potvrzení úhrady je ale zpravidla nutné získat doporučení od dermatologa nebo jiného specialisty.

Není to sice pravidlem, ale pojišťovna může hradit odstranění znamének za následujících podmínek:

 • Podezření na rakovinu kůže.
 • Znaménko způsobuje fyzické obtíže, jako je krvácení nebo bolest.
 • Estetické důvody, pokud výrazně ovlivňují psychické zdraví pacienta.

 

Máte na těle “podezřelé” znaménko? Na nic nečekejte a nechte se prohlédnout odborníkem. Může se vám to vyplatit!

Pavla Kašpárková