13.08.2022 Bydleni

Pronájem nemovitostí Praha nenabízí vždy draho. Musíte však hledat vhodnou lokalitu i slevit ze svých požadavků

Zajímá vás, jaký pronájem nemovitostí Praha nabízí? Pokud hledáte bydlení v našem hlavním městě, je třeba si připravit především pevné nervy. Mnoho domů a bytů totiž bývá pryč ještě před tím, než stihnete daného majitele kontaktovat.

Ceny se liší podle lokality

Ceny bydlení v Praze se bohužel dlouhodobě drží na poměrně vysoké úrovni. Jak si můžete přečíst v tomto článku, ceny nemovitostí konkrétně v České republice rostou nejvíce ze všech zemí Evropské unie.

Pokud však nevyžadujete luxusní bydlení v centru města, můžete se dostat i na poměrně příjemnou částku. Je zřejmé, že pronájem menšího bytu na sídlišti vás z finančního hlediska vyjde mnohem výhodněji. Na druhou stranu je třeba zvážit, kde se přesně nachází vaše zaměstnání nebo kde případně vaše děti navštěvují školu.

V Praze například velmi oblíbenou lokalitu symbolizuje Letná? Zajímá vás proč? To si můžete přečíst v tomto článku.

Pronájem nemovitostí Praha – jaké jsou výhody takového bydlení?

Jak již bylo řečeno, ceny nemovitostí jsou vysoké. I z toho důvodu existují lidé, kteří si při aktuálních cenách nemohou dovolit koupi nemovitosti. Proto se uchylují raději k pronájmu a na případnou koupi prozatím šetří finance. Bydlení v pronájmu přitom přináší hned několik výhod. Znáte je?

Ideální pro mladé lidi

Bydlení v pronájmu je vhodné především pro mladé pracující nebo studující osoby. Ty většinou ještě nemají naspořeno dostatek financí, aby se mohli pustit do koupi nemovitosti. A tato varianta se jeví jako vhodná i díky tomu, že mladší osoby za svůj život obvykle několikrát změní bydliště.

Skvělá startovací základna pro mladé páry

A k bydlení v pronájmu se obvykle uchylují i mladé páry, které spolu poprvé zkoušejí žít. Přeci jenom si ještě nejsou jistí tím, zda jim vztah vydrží a koupě nemovitosti by v takovém případě nebyla příliš vhodná. Pokud máte do peněženky hluboko, můžete vsadit i na formu spolubydlení a byt tak sdílet třeba ještě s kamarády. Nájem si tak mezi sebe rozdělíte a ušetříte.

Nulové vstupní investice

Za velké pozitivum bydlení v pronájmu lze označit fakt, že nejsou vyžadovány žádné vysoké vstupní náklady. Není třeba mít naspořenou určitou částku z hodnoty nemovitosti, jako je tomu při její koupi. Obvykle se setkáte jen s podmínkou uhradit kauci ve výši jednoho až dvou nájmů dopředu. Tato kauce se vám přitom při zrušení nájmu opět vrátí.

Jak postupovat při hledání

Pokud vás pronájem nemovitosti láká, je třeba si své vysněné bydlení najít. To vám přitom může zabrat obrovské množství času, protože ty nejlepší nabídky bývají obvykle pryč velmi rychle. Váháte, zda využít služeb realitních kanceláří nebo raději hledat na vlastní pěst?

Hledání na vlastní pěst

Jako úplně první lze doporučit, abyste se zeptali své rodiny, kamarádů nebo známých. Zkuste se informovat, zda neví o volném bytu k pronájmu. Pokud ano, máte vyhráno hodně rychle. Pokud na vás však bude čekat negativní odpověď, je třeba se v hledání nevzdávat. V takovém případě zasedněte k počítači a začněte hledat. Velmi rychle jistě najdete mnoho stránek, které shromažďují nabídky ve vašem městě. Pokud se vám nějaké bydlení zalíbí, kontaktujte majitele a domluvte si osobní prohlídku. Právě při té svůj potenciální domov uvidíte v pravém světle.

Hledání přes realitní kancelář

Druhou možnost symbolizuje kontaktování vybrané realitní kanceláře. Tato varianta je vhodná především pro ty z vás, kteří nemají času nazbyt. O vše se totiž za vás postará vybraný realitní makléř a vaší jedinou povinností bude dostavit se na vybranou prohlídku a rozhodnout se, zda se vám bydlení zamlouvá.

Také hledáte vhodnou nemovitost k bydlení v Praze? Podle jakých kritérií se při výběru rozhodujete?

Pavla Kašpárková